Шків – це прилад, який приводить до дії канати чи приводні ремені, має форму колеса з обідом чи жолобом. Це своєрідне фрикційне колесо, яке передає момент руху з валу на ремінь. Якщо шків на електродвигун встановлюється за допомогою системи двох штук з кріпленням на валах – це називається ремінна передача.
Головне призначення цієї деталі передати навантаження з осі на ремінь чи навпаки, а також одна з головних складових будь-якої механічної системи.
Де можна побачити шківи у риболовній галузі чи у любительському рибацтві?
Під час подорожей ми уже кілька разів бачили деякі унікальні прилади. Це були механізми, які вивантажують мул із дня штучних водойм. Ці механізми є надзвичайно корисними та ефективними для ліквідації мулу. Адже, для нас, як і для риби – дуже важлива підтримка чистоти водойм. Для риб це необхідно оскільки вода – середовище їх проживання, а для людини – це можливість відтягнути заболочення водойм. А от шківи – це одні із центральних деталей механізмів, які очищають водойми. І саме про шківи ми бажаємо сьогодні поговорити.
Які види шківів існують?
Загально виділяють шість видів таких приладів:
· Клинові деталі, колеса, які приводять у ремінну передачею (використовуючи приводні ремені).
· Поліклиновий шків не має особливого попиту на ринку й для техніки – це елемент передачі, де застосовують поліклинові ремені.
· Зубчаті також приводять до руху ремінь, але має багато переваг, точність позиціонування, сталість передавального числа, високу потужність та збільшує рівень ККД.
· Варіаторні свою головну задачу виконують безступеневим засобом, це забезпечує плавність перемикання передач та швидкості, а також комфортне регулювання цих показників.
· Ще існують шківи під вид ременів (плоскі або круглі).
Багато хто вважає, що можна просто встановити муфту, адже ці механізми дуже схожі та мають однакові функції. Але головна відмінність полягає у тому, що між внутрішнім і зовнішнім кільцями шківа встановлені підшипники зі стопорними механізмами та деталями обертання.
Для якої техніки шків являється незамінним елементом?
За своїми технічними характеристиками – це дуже просте обладнання, яке здатне змінити силу руху. А це дуже полегшує роботу техніки та механічних пристроїв. За їх допомогою об’єктам легше переміщуватись, зменшується сила для підняття чогось важкого у результаті економія палива та енергозатрат усієї системи та людини.
Також не забувайте, чим більше шківів стоїть на агрегаті, тим більше вони примножать силу. А ось його маса впливає на прискорення, чим вона більше, тим менше буде даний показник.
· Компресорне обладнання неможливе без такої деталі. Це будування доріг, будинків, мостів, піскоструменеві роботи, праця з великими інженерними спорудами.
· Усі види існуючої вентиляції (канальна, механічна, природна, аспірації та інші витяжні установки тощо).
· Нафтогазова сфера. Підтримання, зниження або збільшення тиску у трубах, транспортування палива. Шківи застосовуються у багатьох процесах на хімічних та нафтопереробних промисловостях.
· Будь-яка сільськогосподарська техніка. Це комбайни, трактори, крани, газонокосарки, культиватори, машини для збору урожаю та посіву, агрегати для оброблювання грунту та безліч іншого.
· Усі види механізмів з високим рівнем переданої потужності.
Як бачимо, сфера використання просто величезна. Обрати самостійно необхідні параметри елементу дуже складно, коли немає досвіду, найголовніше, щоб стиль зубів і ширина ременя збігалися на обох шківах. А краще довірити такий вибір справжнім професіоналам.
Коли треба купити шків звертайте увагу на його маркування. Воно відповідає за якість, надійність, безпечність та виступає гарантією від виробника.
Маркування MBS36кН свідчить про те, що елементи виробили для загального користування, а для технічного використовують MBS22 кН. Високий стандарт якості виглядає так NFPA 1983.
Клинові шківи маркують так само як і ремені (SPZ, SPA, SPB, SPC). Також враховуйте з якого матеріалу виготовлена деталь, ширину ременя, форму та кількість зубчиків.